SHOOTER - ASTRUM 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Shooter - Astrum 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 820,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 351 - 385 g |
| Form | Hybrid - Oversized |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber + Basalt |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + basalt + innegra |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Shooter |
Description from manufacturer
The ASTRUM racket by SHOOTER PADEL is perfect for players who appreciate both power and control. Discover new sensations with this racket with a medium balance, excellent power, and a wide centered sweet spot. Ideal for playing padel at an advanced level or in professional competitions. The more resistant 100% carbon 3K tubular frame includes Basalt fibers in the bridge to reduce vibrations (Hybrid Carbon Frame Technology). Its exclusive MIX-OVERSIZE shape by SHOOTER PADEL will delight those advanced or professional players seeking the greatest control and power.
Printout from www.racketguide.com















