SANE - CINETIK 28 STEALTH 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Sane - Cinetik 28 Stealth 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 360,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Pro HD-R |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Sane |
Description from manufacturer
The Cinetik 28 revolutionizes padel again—no matter when you read this. Thanks to the implementation of the innovative Carbon Multi-Layer and the exclusive Infinity Holes system, this racket achieves a unique balance between a dry touch and an outstanding ball output. Its hyper-perforated structure not only generates exceptional reactivity with each impact, but also provides remarkable vibration dissipation , improving comfort and reducing fatigue. The ultra-rough surface , along with its multitude of holes, turns every hit into a lethal tool of effect and precision. A shovel made for those who are not afraid to stand out or leave their mark.
Printout from www.racketguide.com
















