RS - PRIME TEAM EDITION BLACK TURQOUISE ORANGE 2022
(8 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to RS - Prime Team Edition Black Turqouise Orange 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1 890,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber 80% + fiberglass 20% |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by RS |
Description from manufacturer
Prime Team is the racket for the player who has been playing for a while and wants to take the next step in their padel. The core of EVA Soft Material along with the soft 3K carbon fiber surface provides an easy-to-play racket with a large sweet spot. The frame is made of carbon fiber with woven-in Japanese lightweight fiberglass, giving the racket a somewhat softer and more responsive character. The sandy surface creates a very good grip on the ball and helps the player to create both spin and twist in the shots. Manufactured in the same high-tech factory as the Pro Edition Simon Vasquez.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 8 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Johan", Man 50 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I think it's good, but I want a bit more power in attack.
2023-11-07, 10:16
4
"Johan", Man 50 year
Level: amateur
Good, but want more power in smashes.
2023-11-22, 11:08
3
"Johan", Man 50 year
Level: advanced
Would like to have better power in the shots
2023-11-07, 10:19
5
Man 41 year
Level: amateur
-
2024-01-14, 16:27
2
Woman 47 year
Level: amateur
-
2023-02-13, 19:22
2
Woman 47 year
Level: amateur
-
2023-02-13, 19:22














