NOX - X HERO WHITE 2026
(1 review)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 65,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | HR3 White EVA |
| Type of player | Beginner |
| Target group | Adult, Junior |
| Verified | Information verified by Nox |
Description from manufacturer
The X-Hero is the ideal racket for beginner and intermediate players looking for a balance between consistency, comfort and manoeuvrability to enjoy every match or training session. Its round shape and state-of-the-art materials guarantee maximum control in every shot, offering a dynamic and fun experience on the court. It incorporates technologies from higher ranges, such as the HR3 rubber core for improved power and feel, a carbon frame that provides strength and stability and 3K fibreglass faces that optimise ball rebound.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
1.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
1
Woman 49 year
Level: amateur (have paddle elbow)
It doesn't have a ball exit, too soft, sounds like papier-mâché.
2025-12-08, 13:46














