NOX - NOX EMOTION WPT 2021
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - Nox Emotion WPT 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 180,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA HR3 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
Emotion WPT is a racket with full focus on control and precision. The oversized round shape gives the racket an even wider sweet spot, allowing you to maintain the precision in your shots. The racket is equipped with an anti-vibration system and a fiberglass hitting surface, which reduces the risk of injury. The racket also has a textured hitting surface to provide additional grip on the ball and increased precision in the slow game near the net.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 31 year
Level: amateur
Soft and easy to play. I like the low balance.
2025-11-05, 09:12
5
Man 26 year
Level: advanced
-
2023-01-31, 11:26














