KUIKMA - PR 990 PRECISION 2022
(21 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Kuikma - PR 990 PRECISION 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $110.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Kuikma |
Description from manufacturer
The PR 990 Precision racket is the model for those seeking a very affordable control racket. A hard core combined with the round shape and low balance provides a lovely all-round racket. Kuikma rackets are sold at Decathlon. The Kuikma PR990 has been approved by Horacio Alvarez Clementi. With his expertise (former world number 1 and international coach), Horacio has assisted them with several product tests.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 21 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Anthony", Man 40 year
Level: amateur
Does well, fair in everything
2026-01-16, 22:49
3
"Tiago", Man 37 year
Level: advanced
Low balance
2025-05-15, 18:29
3
Man 53 year
Level: amateur (have paddle elbow)
---
2023-11-23, 19:28
3
Man 47 year
Level: amateur
Hard
2025-12-31, 09:37
3
"Tiago", Man 37 year
Level: advanced
Fine
2025-05-13, 22:07
3
Man 30 year
Level: amateur
.
2025-11-05, 22:05













