KOMBAT - TEIDE 2025
(10 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 185,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K aluminized carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Kombat |
Description from manufacturer
We introduce you to the Kombat Teide, inspired by the majesty of the Spanish volcano. This diamond-shaped racket delivers powerful shots without compromising control, making it the perfect choice for players who want to dominate both at the net and in defence. With a medium-hard feel, the Teide allows for powerful shots with pinpoint accuracy, perfectly suited for versatile players looking to excel in any game situation. If you're seeking a racket that responds with both strength and control, the Kombat Teide is made for you.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 10 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Marco", Man 45 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Too heavy but good control
2026-02-10, 00:23
3
"Ferran", Man 48 year
Level: amateur
A little hard, good effect, top heavy.
2025-12-01, 01:23
3
"Oti", Man 48 year
Level: amateur
-
2026-02-16, 15:16
3
Man 26 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-02-08, 17:55
3
Man 28 year
Level: advanced
-
2025-12-28, 00:47
4
Man 32 year
Level: amateur
-
2025-12-10, 15:07















