JOMA - SLAM PRO ICONIC WHITE GOLD 2026
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 120,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Fiberglass + 3K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult, Junior |
| Not verified | Awaiting verification of information from Joma |
Description from manufacturer
Paddle racket designed for competition. Iconic model of the brand, designed in a teardrop shape to offer power, lightness, and maneuverability. It is suitable for players seeking complete performance in all phases of the game. Frame made with a 3k carbon structure of high resistance filled with high-density BlackEVA, which provides firmness and power in each hit. Its JOMA 3D SPIN finish in three-dimensional relief increases the effectiveness and control in hits with effects such as top spin or slice. Additionally, it incorporates strategically placed AEROBUMP TECH indentations, designed to optimize aerodynamic flow during the hit and provide greater maneuverability.
Printout from www.racketguide.com




