JHAYBER - SPARTACK 2020
(1 review)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.870,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2020 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Teardrop - Oversized |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Multiple Density EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Jhayber |
Description from manufacturer
Made 100% from carbon with a density of 12K High Tech. This carbon provides more uniformity in each hit and more power. Being structurally more consistent, it will give you greater accuracy and more precise shots. Its teardrop shape will provide you with a sweet spot slightly elevated from the center of the plane. Perfect for achieving the best power and control ratio. Bridge Reinf: the extra reinforced heart allows lowering the balance of the “LW BLC” paddle for better playability and control. Both sides of the paddle incorporate 3D Rugged Technology to enhance ball spin and increase the feeling of control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
5.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Alvaro", Man 25 year
Level: advanced
I like that it has a fairly wide sweet spot and the hardness with a feeling of firmness.
2024-10-28, 23:44














