JHAYBER - ATTACK 12K 2022
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 270,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Multiple Density EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Jhayber |
Description from manufacturer
This diamond-shaped racket is for expert-level players. Its glossy finish design incorporates 3D Rugged Technology, with a honeycomb-shaped roughness 3D printed on the racket's surfaces to achieve greater effect on the ball with every shot, while providing more resistance and maximum comfort. This racket has been designed with a Multiple Density EVA core and high balance to deliver maximum power. Thanks to the 12K Carbon High Tech, this racket has increased the robustness of its structure and the resistance of the surfaces while reducing its weight, achieving a more uniform and very powerful strike while giving greater consistency to the structure. This version incorporates the Reset Point, to release stress and prepare for the next ball after the hit. It is considered an extraordinary racket for expert players.
Printout from www.racketguide.com














