HIROSTAR - ALIEN 2025
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Hirostar - Alien 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $360.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 365 - 380 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Black |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Hirostar |
Description from manufacturer
The latest addition to the Alien family, the new Hirostar Alien is designed for players seeking high performance and greater control compared to the PRO version. A balanced, powerful and precise professional racket that keeps the magic of Tolito Aguirre alive. The combination of 12K Carbon surface and Eva Black core provides the perfect balance between power and comfort, delivering control and responsiveness throughout the match. The aerodynamic bridge with strategically placed openings optimizes airflow and significantly reduces vibrations in the handle, enhancing grip and stability during intense rallies. Thanks to the innovative Hirostar Smart Holes System, this racket offers superior maneuverability and more accuracy on your shots, especially in defense and recovery situations. The specialized matte sandblasted finish enhances tactile sensitivity and ensures complete control, particularly on spin shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"shaun", Man 48 year
Level: advanced
weight is not balanced for me
2026-01-26, 11:00
2
"Walter", Man 52 year
Level: beginner (have paddle elbow)
Too heavy
2025-12-27, 14:57
















