HEROES - PREDATOR PWR 2025
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Heroes - Predator PWR 2025:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 320,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Black Soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Heroes |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,5 cm |
| Length of the racket blade | 25,2 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 26,1 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 74 st |
| Weight | Quite low 353 g |
| Balance point measurement | 25,2 cm from the bottom |
| Balance point | Quite low 55 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Quite light |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2025-03-23 |
Description from manufacturer
PREDATOR, designed for Emily Stellato, world champion in padel. With its captivating design in pink and blue colors, this racket represents not just a playing instrument, but also a symbol of feminine elegance and power. The diamond shape of the Predator allows for a powerful and high-performance play, ensuring a quick ball release and impeccable control. Thanks to the wide sweet spot, the Predator guarantees excellent playability in all phases of the game, making it ideal for both professionals and aspiring ones. The face is made of 3K carbon, while inside it features EVA SUPER SOFT BLACK rubber and the 100% carbon frame offers resistance and durability. Every strike becomes a unique experience, perfectly combining aesthetics and functionality.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Woman 33 year
Level: beginner
-
2025-10-06, 22:22










