HEROES - PREDATOR LTD 2025
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Heroes - Predator LTD 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 960,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Black Soft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Heroes |
Description from manufacturer
Discover the PREDATOR LTD, a Limited Edition that celebrates the history of Heroe’s and marks 7 years of activity. With its captivating design in fluorescent green and black colors, this racket combines elegance and performance on the padel court. Thanks to its diamond shape, it allows for a powerful and high-performance game without loss of control with high ball speed. It is designed for professional or expert players, but thanks to its wide sweet spot, it offers a consistently enjoyable game. The surface is made of 12K carbon and two layers of fiberglass, the inner core is made of SUPER SOFT BLACK EVA rubber, and the frame is 100% carbon. Thanks to the design of the VibraX bridge, it has excellent vibration absorption. PREDATOR LTD is sold with its special dedicated box.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 45 year
Level: advanced
-
2026-02-15, 20:52













