HEAD - COELLO MOTION 2025
(24 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Free shipping 1-2 Days
194,00 €
Pala de Pádel Head Coello Motion 2025
Free shipping 2-4 Days
195,53 €
Head Coello Motion Padel Racket
Free shipping 1-2 Days
199,95 €
Pala de Pádel Head Coello Motion 2025
Free shipping 1-4 Days
227,22 €
Pala Head Arturo Coello Motion 2025
Free shipping 1-2 Days
249,95 €
HEAD COELLO Motion 2025 (Pala)
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 350,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + graphene |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Power Foam |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Head |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 25,5 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,7 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 62 st |
| Weight | Medium 368 g |
| Balance point measurement | 26,9 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 59 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2025-03-11 |
Description from manufacturer
Feel the power like ‘King Arturo’ on the model that’s easier to handle. Designed and developed in collaboration with world number one Arturo Coello, the COELLO MOTION 2025 PADEL RACQUET is the lighter version of the PRO model in the exclusive Arturo Coello collection. Finished with a high-end, elegant design with some personal touches, including Coello’s crown logo and signature, this diamond-shaped racquet offers a perfect combination of power and maneuverability for advanced and tournament players. The racquet supports attacking shots such as the smash, vibora, X3 and aggressive volleys, with the mid-high balance ideal for overhead shots. State-of-the-art Auxetic 2.0 technology brings unparalleled touch, feel and an extra boost of power, while the upgraded and more reactive Power Foam is red, one of Coello’s favorite colors. The other features include Extreme Spin technology for more grip and spin and a carbon hybrid hitting surface that boosts power and touch. A carbon frame construction is more reactive for fast shots while the Power Stabilizer technology supports a fast swing and stability.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 24 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Marco", Man 29 year
Level: amateur
I feel good and it's the right compromise between power and control, but I would like more power without putting strain on the arm.
2025-12-28, 00:17
3
Man 20 year
Level: advanced
Good allround racket, but need more spin and power
2026-01-23, 12:36
4
"Max", Man 56 year
Level: amateur
Good touch. Good precision. Quite powerful
2025-08-17, 07:30
3
"August", Man 16 year
Level: advanced
I like but I make some dumb mistakes sometimes
2025-11-14, 13:04
4
"Ion", Man 29 year
Level: amateur
Good power and good handling.
2025-10-29, 22:01
4
"Alex", Man 27 year
Level: amateur
Light and comfortable
2025-08-22, 18:10















