HARLEM - EUPHORIA 18K 2021
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Harlem - Euphoria 18K 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 240,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Harlem |
Description from manufacturer
Corex 18K is one of this year's new products from Harlem Pádel. With new technology to increase the racket's stiffness and potential. The major difference compared to Euphoria 3K is the harder and more durable hitting surface. The 18K carbon fiber is more flexible and provides higher speed to the ball. It is also a very durable material. The model is a versatile racket that offers both power and control. It is primarily aimed at advanced players. It is also important to emphasize that this model features the ShockOut anti-vibration system just like other rackets in Harlem Pádel's 2021 collection, which increases comfort during play and helps players who have problems with elbows, shoulders, and wrists. This is one of the brand's sharpest models in this year's collection.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 25 year
Level: amateur
-
2025-12-15, 15:22
















