DROP SHOT - FURIA ATTACK 1.0 2025
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 280,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K carbon fiber textreme |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Pro |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Drop Shot |
Description from manufacturer
Within the Be One line, we find the Drop Shot Furia Attack 1.0 racket, a high-end model that facilitates quick and high-performance play, enhancing power while allowing more precise control at the same time. The Drop Shot Furia Control 1.0 racket is designed with a teardrop mold, providing an intermediate sweet spot, above the central area. Its balance is medium-high towards the head of the racket. The core is made of Eva Pro rubber, whose main property is the sensation of control. With high ball speed, greater power is achieved. Its faces are made of 18K Textreme Carbon; bi-directional flat carbon with 18,000 filaments per carbon thread. As for its design, the Drop Shot Furia Attack 1.0 racket features a unique, simple, and timeless style where the green details take center stage, giving our racket a special character.
Printout from www.racketguide.com















