DROP SHOT - EXPLORER PRO ATTACK 1.0 2025
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £300.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon Fiber Twill |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Pro |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Drop Shot |
Description from manufacturer
This new season, the Explorer Pro model is reborn with important technical improvements, as well as a new and striking style. The Drop Shot Explorer Pro Attack 1.0 racket is tailored to the preferences and needs of our professional player Lucas Campagnolo. The racket remains true to its DNA, preserving some of its main qualities such as its low balance. It is designed with a teardrop mold and an Eva Pro rubber inside; both qualities provide a medium-high balance directed towards the head of the paddle. Its faces are composed of 24K Twill Carbon; a state-of-the-art carbon with 24,000 filaments per each carbon thread. It is a flexible and resistant twill weave. It is characterized by being flat, extra fine, and flexible, which provides greater control and lightness, producing a faster reaction when hitting the ball. Its design opts for a modern, bold, and youthful aesthetic where yellow and red colors dominate the frame and details of the paddle. The paddle is detailed with the logo and signature of our player Lucas Campagnolo, which adds value and a unique personality.
Printout from www.racketguide.com








