DOPADEL - TAURUS 2022
(48 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Dopadel - Taurus 2022:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 290,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | RQ5 black, 5 layered |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Dopadel |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,4 cm |
| Length of the racket blade | 27,2 cm |
| Total length | 46,0 cm |
| Width racket blade | 26,2 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 58 st |
| Weight | Medium 363 g |
| Balance point measurement | 26,9 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 59 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2022-11-06 |
Description from manufacturer
Last year's talk of the town! DoPadel Taurus, with its speed and magical ball hit, is the model that was most in demand, and this year we have chosen to make it even faster. Now it features a special 12K surface that makes Taurus even sharper in offense than before but maintains its fine balance and sweet spot. This makes Taurus something truly special even for the experienced padel player. The incredible speed and magical hit without compromising control and balance also make Taurus very suitable for less advanced players who play regularly but want a racket with good speed.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 48 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Stefan Törnqvist", Man 44 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Really fun and good, easy-to-play racket.
2023-08-27, 22:16
3
"Robert", Man 53 year
Level: advanced
Balanced feel with a bit of bounce.
2024-09-13, 12:30
4
Man 40 year
Level: advanced
Nice but a little too soft
2023-08-29, 02:10
4
Man 43 year
Level: advanced
Good all-round, I like the surface
2024-05-06, 19:37
4
"Pelle", Man 46 year
Level: amateur
Likes the racket's control
2023-09-09, 23:10
4
"Alex", Man 32 year
Level: advanced
Want longer handle
2023-08-20, 16:47















