CORK - SUPREME POWER III 2024
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cork - Supreme Power III 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 430,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K carbon fiber + 3K carbon fiber + cork |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Extreme High Density Evazote Cork Foam |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cork |
Description from manufacturer
Are you a skilled padel player who wants to dominate the match with powerful shots and unbeatable comfort? Then the Supreme Power III is the perfect choice! This racket, handmade in Portugal, weighs 355-365 grams. Its diamond-shaped design, head-heavy balance, and high-density core make it the ultimate tool to maximize power on the court! Cork is used as the special material in the surface layer to provide fantastic vibration dampening and protect both the arm and shoulder. For the inner layer, 3K Carbon is used, an advanced material that contributes to a perfect balance between strength and durability. The frame is equipped with Double Carbon Frame technology, utilizing two layers of carbon fiber for a stable and lightweight construction. The racket's core consists of Extreme High Density Cork Foam, providing explosive power. The Anti Vibration System is the technology that reduces vibrations upon impact and enhances playing comfort. Finally, the racket comes with an ergonomic and shock-absorbing Pro Cork Grip and a durable frame protector.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Peter", Man 42 year
Level: advanced
-
2025-08-27, 06:44
















