CARTRI - CANNON 2.0 2021
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cartri - Cannon 2.0 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $280.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft 22 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cartri |
Description from manufacturer
Cartri presents Cannon 2.0 - the model that gives you cannon shots on the court! The perfect mix of speed and control with great speed and a large sweet spot. Simply, an optimal all-round racket!
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 20 year
Level: amateur
-
2023-11-29, 19:34
5
Woman 51 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-04-10, 20:39
4
Man 49 year
Level: advanced
-
2023-01-04, 18:50














