BULLPADEL - VERTEX 3 2021
(46 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Bullpadel - Vertex 3 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 360,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 365 - 380 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | MultiEVA, Adaptia |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Bullpadel |
Description from manufacturer
VERTEX 3 in the 2021 version has an entirely new aerodynamic frame bow with "hollow spaces" in the racket heart, AIR REACT CHANNEL, which provides a structure that is stiffer and lighter, resulting in higher power, speed, and response. VERTEX has been the best-selling top racket in Sweden for many years. This diamond-shaped racket for advanced players is Maxi Sánchez's competition racket. The racket has a surface layer of 12K carbon fiber which is faster and more responsive than the usual 3K. The racket has a sandpaper-like TOPSPIN surface that grips the ball during sliced shots. The foam core consists of ADAPTIA which is a type of MULTIEVA, a mix of materials with different densities. The outer layer has a higher density that acts on fast balls and gives them more power, while the inner layer with lower density acts on slower balls and improves control. The player can individually adapt the weight and balance of the racket by attaching 1-3 weights PROTECTOR CUSTOM WEIGHT of 3 grams each and GRIP CUSTOM WEIGHT, which is a replaceable bottom plug with an additional weight of 5 or 10 grams. VERTEX 3 comes pre-assembled with the innovative ergonomic grip HESACORE which reduces vibrations that may cause "padel elbow." Just like all BULLPADELS PRO LINE rackets, VERTEX 3 is equipped with the vibration damping system VIBRADRIVE, consisting of a silicone material that runs along the entire handle. To protect the racket from hits and marks, there is also the frame protection METALSHIELD made of lightweight aluminum. The wrist strap is made of a broader and more comfortable material instead of the traditional cord.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 46 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Sebastian", Man 27 year
Level: amateur
A lot of speed, little control. Not forgiving.
2023-11-23, 21:11
3
"Anna", Woman 58 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Nice with a not so heavy racket
2024-04-24, 12:24
3
"Alejandro", Man 37 year
Level: advanced
Rigid and very reactive
2025-11-12, 20:32
3
Man 47 year
Level: advanced
---
2023-12-05, 09:33
4
Man 54 year
Level: amateur
-
2026-02-26, 12:29
5
Man 43 year
Level: advanced
-
2025-12-11, 12:54















