BLACK CROWN - SPECIAL MASTER 2024
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Black Crown - Special Master 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $370.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Black Eva |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult, Junior |
| Verified | Information verified by Black Crown |
Description from manufacturer
The Black Crown Special Master, a racket meticulously designed for players looking for a perfect combination of power, control and exceptional feel in every shot. Enjoy the perfect combination of power and flexibility with two layers of fiberglass and one layer of 12K carbon. These materials ensure balanced response, resistance and durability for optimal performance on the track. Super Soft Black EVA rubber in its core, providing a soft and comfortable feeling in each impact. This technology guarantees a unique response that adapts to your game, offering an unmatched gaming experience. The Extended Sweet Spot Area technology not only expands the sweet spot of the racket, but also improves tolerance in each stroke. The rough sand-like finish on the surface of the racket provides precise control with each stroke. With a perfect balance between performance and elegance, this racket will take you to new levels of excellence on the court.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"fabio", Man 23 year
Level: amateur
I like it
2025-08-28, 10:48
4
"Fer", Man 55 year
Level: amateur
-
2026-02-16, 21:10
4
"Nick", Man 47 year
Level: advanced
-
2025-03-28, 11:52





