BLACK CROWN - SPECIAL 16K 2023
(11 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Black Crown - Special 16K 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 320,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 80% carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 16K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | White EVA Super Control |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Black Crown |
Description from manufacturer
Undoubtedly, this magnificent Padel shovel provides great power in the beating of the ball and its rough surface, facilitates blows with effect. It is a shovel that offers great resistance to blows during the game.
It is made of super SC Eva rubber of density 15, which together with a layer of 16k Carbon fiber are the perfect combination to be the king of the network and all attack blows will have the plus of speed you are looking for.
The perfect shovel for attack players who like to dominate the net and want to finish the points with aggressive blows. This shovel is designed for experienced paddle players.
It is made of super SC Eva rubber of density 15, which together with a layer of 16k Carbon fiber are the perfect combination to be the king of the network and all attack blows will have the plus of speed you are looking for.
The perfect shovel for attack players who like to dominate the net and want to finish the points with aggressive blows. This shovel is designed for experienced paddle players.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 11 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Tony", Man 54 year
Level: advanced
Comfortable and handy, perhaps not very offensive
2025-12-07, 18:59
3
"Antonio", Man 55 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Little offensive but light
2026-02-15, 23:32
5
"Mike", Man 41 year
Level: amateur
Good speed and control
2024-05-13, 10:57
4
"Tonino", Man 54 year
Level: advanced
Good racquet
2025-11-19, 23:13
3
Man 32 year
Level: amateur
---
2025-12-15, 13:46
5
Man 29 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2024-06-28, 12:23
















