ADIDAS - BISOKE ATTK CARBON 2024
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Adidas - Bisoke Attk Carbon 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 820,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Eva Soft Performance |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Adidas |
Description from manufacturer
Adidas Bisoke Attk Carbon 2024 is an offensive padel racket designed for players who want to hit hard without losing control. With a diamond shape and high balance, the focus is directed towards power in smashes and aggressive offensive strokes. The racket is equipped with hitting surfaces in 18K carbon fiber, providing stiffness and explosive response, while the EVA Soft Performance core helps to soften the ball hit and provide better ball exit. Through techniques such as Smart Holes Curve and Structural Reinforcement, the construction has been optimized for both control and stability. With a weight of approximately 360–375 grams and a frame also made of a carbon combination, the Bisoke Attk Carbon 2024 becomes a powerhouse with a good playing feel — perfect for players with ambitions to dominate offensively on the court.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Woman 29 year
Level: advanced
-
2025-11-11, 12:13















