STARVIE - AQUILA ULTRA SPEED SOFT 2024
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns butiker i andra regioner som säljer det här racket:
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som StarVie - Aquila Ultra Speed Soft 2024:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 1.570,00 kr. Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2024 |
| Vikt | 350 - 380 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | 3K Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | Ultra Speed Soft |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från StarVie |
Beskrivning från tillverkare
StarVie Aquila Ultra Speed Soft 2024 är et droppformat padelradcket med medelbalans, vilket ger en bra kombination av kontroll och kraft. Kärnan består av EVA Ultra Speed Soft, en mjuk skumtyp som gör racketet skonsamt och förlåtande samtidigt som det ger bra känsla i bollträffen. Slagytan är gjord i 3K kolfiber och är strukturerad för att underlätta spinn, medan ramen är helt i kolfiber för att säkra stabilitet och hållbarhet. Modellen passar främst medelspelare eller spelare som vill utveckla sin offensiva spelstil men samtidigt värdesätter komfort och lättspelade egenskaper.
Utskrift från www.racketguide.com















