SOFTEE - SPEED ORANGE POWER 2024
(1 omdöme)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns butiker i andra regioner som säljer det här racket:
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Softee - Speed Orange Power 2024:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 1.780,00 kr. Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2024 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA S8 |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Softee |
Beskrivning från tillverkare
Softee Speed Orange Power 2024 är en droppformad padelracket med medelbalans och en profil på 38 mm, vilket ger en välbalanserad kombination av kontroll och slagkraft. Racketen väger omkring 355 till 375 gram, vilket gör den relativt hanterbar för offensiva slag utan att bli tung. Kärnan består av EVA Soft S8, vilket ger en mjuk, följsam träffkänsla och god absorption av vibrationer. Slagytorna är tillverkade i 3K kolfiber och erbjuder en strukturerad finish (relief / rugosa) för att förbättra grepp och möjligheten att sätta spinn på bollen. Ramen är hel i kolfiber, vilket ger stabilitet, styvhet och hög hållbarhet. Sammantaget är Softee Speed Orange Power 2024 ett kraftfullt men ändå kontrollerat racket, lämpat för avancerade spelare som vill ha ett allsidigt verktyg för både offensiva och tekniska slag.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
5.0(från 1 omdöme)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
"Manuel", Man 53 år
Nivå: motionär
-
2025-11-05, 23:26

















