SIUX - FENIX 3K 2021
(21 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Siux - Fenix 3K 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 1.980,00 kr. Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | Black EVA Soft |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Siux |
Beskrivning från tillverkare
Detta padel racket har medelbalans och har ändrat materialet i slagytan till 3K kolfober, mer flexibelt än sin föregångare, för att ge högre fart och kontroll vid bollträff. Detta är ett allround racket då det ger såväl karft som precision i varje slag. Ramen är tillverkad i dubbel kolfiber och kärnan av EVA Soft High Recovery laminerad i 5 lager vilket ger spektakulär fart. Vid rackethals har modellen installerat antivibrationssystemet aramid. Siux Fenix 3K är en modell som behåller teknologin aramid i rackethalsen, ett system som minskar vibrationerna i racket och därmed eliminerar problem som kan uppkomma i axlar, armbågar och handleder. Formen är densamma, inverterade droppform som Javi Ruiz Fenix-modell, men har något lägre balans för att ge större hanterbarhet och kontroll i slagen. Den dubbla kolfiberramen ökar hållbarhet och motståndskraften och kärnan är Black EVA Soft High Recovery laminerad i fem lager. Ett kärna med exceptionellt snabb återhämtning. En skillnad från originalet Siux Fenix är materialet som används i slagytan. Denna modell tillverkas av 3K kolfiber, ett bredare fiber än tidigare. Detta ger ett mer flexibelt material och kraft i dina slag. Ytan är slät och matt för att öka känslan i slagen.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 21 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
"Koffe", Man 41 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Responsivt, bra tryck, hållbart kanske nååågot tungt och därför lite svårare i vissa defensiva slag.
2024-02-12, 07:27
4
Man 40 år
Nivå: avancerad
Mycket bra känsla men saknar den där riktiga farten.
2024-03-09, 07:18
3
"Christian", Man 53 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Hh
2024-06-02, 20:48
4
"Tyran", Man 53 år
Nivå: avancerad
-
2026-01-15, 19:56
4
Man 53 år
Nivå: motionär
-
2024-06-24, 21:53
5
Man 48 år
Nivå: avancerad
-
2024-03-31, 10:57














