PADEL FORCE - ELITE 2026
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Padel Force - Elite 2026:Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 1.310,00 kr. Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2026 |
| Vikt | 355 - 370 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber + glasfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | Black EVA Pro UK30 |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Padel Force |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 11,5 cm |
| Längd racketblad | 26,0 cm |
| Längd totalt | 46,0 cm |
| Bredd racketblad | 25,9 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Mönstrad |
| Antal borrade hål | 40 st |
| Vikt | Medel 361 g |
| Balanspunkt mått | 26,9 cm från botten |
| Balanspunkt | Medel 58 % |
| Fasthet kärna | Ganska hård |
| Manövrerbarhet | Lätt |
| Flexibilitet | Medel |
| Mätningen utfördes | 2026-01-12 |
Beskrivning från tillverkare
ELITE är en racket designad och utvecklad i Spanien av märket PADEL-FORCE, en racket med attraktiv, elegant och balanserad design som gör den till en av de vackraste racketerna på marknaden. Liksom alla racketer från PADEL-FORCE är ELITE tillverkad i samma fabrik där märken som SIUX, ADIDAS, VOLT och andra ledande varumärken tillverkas. Tack vare dess sammansättning av 12K-kolfiber, som ger fasthet och bollutsläpp vid träffen, tillsammans med medelhård till hög PRO EVA UK-30-gummi, är ELITE den perfekta racketen för spelare som bidrar med spelbalans på banan, vilket möjliggör att vara en defensiv spelare med initiativ att gå upp för att avgöra poängen. Blandningen av kol och glas i ramen, tillsammans med det flätade materialet i hjärtat, förhindrar överföringen av vibrationer till handtaget, vilket gör den till en perfekt racket för alla typer av spelare och minimerar risken för skador. Den texturerade avslutningen med 3D Hexagon kolfiber på ytorna gör att spel med skruvade slag blir ett vapen att lägga till i denna padelracket.
Utskrift från www.racketguide.com














