OUR PADEL STORY - HEX12K 2019
(3 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Our Padel Story - Hex12K 2019:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 1 740,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2019 |
| Vikt | 370 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Our Padel Story |
Beskrivning från tillverkare
Vårt senaste svenskutvecklade padelracket med helt nya materialegenskaper som medför högre precision och prestanda. Droppformen och den styvare kärnan lämpar sig för spelaren som är redo att ta nästa kliv mot padeltoppen. Ramen i padelracket består av 100% carbon och kärnan är en styvt anpassad sammansättning av EVA-polymer och glasfiber som omsluts av kompositstruktur. Padelracket har en stilren matt finish med vävd kolfiber av 12K som är anpassad med hexagonstruktur för att ge racket extra ”edge” tillsammans med hålprofil för maximal spelkänsla vid varje bollkontakt. Padelracket levereras med snyggt och bekvämt handledsnöre för säkert grepp i alla spellägen.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 3 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Man 27 år
Nivå: motionär
-
2024-01-11, 20:49
2
Man 36 år
Nivå: avancerad
-
2023-10-05, 08:32
4
Man 34 år
Nivå: avancerad
-
2023-07-17, 16:47














