OSAKA - VISION PRO POWER SNAP 2023
(2 Omdömen)
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | £180.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2023 |
| Vikt | 350 - 370 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Komposit |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber + Kevlar |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | SNAP foam |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Osaka |
Beskrivning från tillverkare
Osaka Vision Pro Power Snap är ett kraftfullt racket med en sträv yta, perfekt för spelare på medelnivå. Detta racket består av en mix av kolfiber och glasfiber, vilket gör det mindre stelt än rena kolfiberracketar, men ändå styvare än nybörjarracketar gjorda enbart av glasfiber. Det droppformade huvudet och den tunga balansen i toppen ger dig massor av kraft, särskilt i offensiva spel, och därför är racketen idealisk för den vänstersidiga spelaren som sätter motståndarna under press med smashar och effektfulla volleys. Osaka har använt sitt Snap-skum i designen, vilket breddar sweetspoten och ökar slagstyrkan. Jämfört med Osakas Touch-skum är Snap-skumet något lättare och mer flexibelt, vilket ger en trampolineffekt och ökad kraft.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.0(från 2 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
Man 54 år
Nivå: nybörjare
-
2025-12-24, 03:06
3
Man 30 år
Nivå: motionär
-
2025-10-25, 21:22















