NOX - PRO 5.2 LIMITED EDITION 2022
(4 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Nox - Pro 5.2 Limited Edition 2022:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | kr 1 580,00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | 30% glasfiber + 70% kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Mjukt |
| Ytskikt - material | 3K Glasfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | HR3 |
| Speltyp | Nybörjare |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Nox |
Beskrivning från tillverkare
Nox Pro 5.2 Limited Edition är ett utmärkt padelracket för detta prisintervall. Racketen har en avancerad konstruktion med både kolfiber och glasfiber i ramen för optimal hållbarhet. Det har valts att använda glasfiber i träffytan för att åstadkomma en mjukare bollträff, vilket gör racketen skonsammare för armen och samtidigt ger en större sweetspot. Detta racket är designat med en rund form som främjar utmärkt kontroll. Formen ger förlåtande egenskaper, vilket innebär att även slag nära ramen kan ge en bra känsla. Med sin lätta toppbalans är racketen enkel att manövrera och ger bra kontroll vid slag. Racketen har dessutom vibrationsdämpning för att säkerställa en mjuk bollträff och minska risken för skador.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.0(från 4 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Ola", Man 48 år
Nivå: motionär
Skulle vilja kunna trycka mer
2025-10-27, 21:49
2
"Nn", Man 67 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Får dålig träff
2025-11-04, 08:00
3
"Ros-Marie", Kvinna 67 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Ok
2025-12-02, 17:14
3
Kvinna 31 år
Nivå: nybörjare
-
2025-11-20, 09:49














