FLO PADEL - EDGE CONTROL 2026
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Flo Padel - Edge Control 2026:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 1.020,00 kr. Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2026 |
| Vikt | 336 - 356 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 18K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | UKPA EVA Soft Foam |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Flo Padel |
Beskrivning från tillverkare
The Edge: CONTROL är toppen av serien, konstruerad för den elitspelare som kräver kompromisslös kraft och kirurgisk precision. Med ett ultrastyvt yttre lager av 18K kolfiber ger denna racket maximal energitransmission, vilket resulterar i högsta bollhastighet och en distinkt, hård känsla vid träff. Denna råstyrka balanseras perfekt av den responsiva UKPA Soft EVA-skumkärnan, som hjälper till att dämpa vibrationer och behåller precis tillräckligt med känsla för defensiv finess. Dess diamantform kombinerad med en balanserad 50:50 mittbalans skapar ett förödande anfallsvapen som ger dig den fördel som krävs för att behålla kontrollen, dominera bollen och avsluta poäng med auktoritet.
Utskrift från www.racketguide.com














