DUNLOP - AERO STAR 2023
(34 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Dunlop - Aero Star 2023:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | £260.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2023 |
| Vikt | 360 - 370 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 16K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA pro |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Dunlop |
Beskrivning från tillverkare
Detta premium padelracket från Dunlop är konstruerad med 16K kolfiber i träffytan för maximal prestanda. Tri-Clamp-förstärkning ger stabilitet för ökad kontroll och minskat luftmotstånd, vilket i sin tur ökar svinghastigheten och ger dig tillgång till mer kraft vid dina offensiva slag. Den exklusiva Power Holes-designen med borrade hål ger även dessa extra kraft vid offensiva slag, medan Hyper Gryp-texturerad yta skapar mer spinn för mer annars flackare slag. Aerostar har en ny typ av kärna med medelhög densitet, den gummi-impregnerade EVA:n ger ökad precision samtidigt som en trelagers ytfinish ger en fin och stabil yta och medför gott om kraft vid bollträff. Det som skiljer denna modell från Pro är att Pro har en högre balans och ger därmed ytterligare kraft i offensiven.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 34 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Kvinna 64 år
Nivå: motionär
Bra, inget att jämföra med
2024-08-29, 23:16
3
Kvinna 64 år
Nivå: motionär
Har inte provat ngt annat
2024-04-17, 21:52
5
"Ira", Kvinna 55 år
Nivå: motionär
Bra, börjar bli sliten
2024-06-20, 20:26
3
Man 43 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Svår att hantera
2026-01-23, 01:34
4
"Adrián Giraldez Garcia", Man 35 år
Nivå: avancerad
Mångsidig
2025-11-03, 16:09
4
Man 34 år
Nivå: avancerad
Ok
2024-02-27, 08:01













