DROP SHOT - CONQUEROR ATTACK 2024
(5 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Drop Shot - Conqueror Attack 2024:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 360,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2024 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 24K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA Pro High Density |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Drop Shot |
Beskrivning från tillverkare
Padellracketen Drop Shot Conqueror Attack 2024, valet av padelproffs, utmärker sig för sin exceptionella kontroll och precision. Designad i ett droppformat med sweet spot högt centralt placerad erbjuder den härlig känsla i jakten på perfektion. Den är tillverkad i 24K kolfiber som utvecklats av T-Extreme med ett rektangulärt format för en snabbare respons när man slår bollen. Textrem Cubicarbon 24 är en mer flexibel och motståndskraftig väv av twilltyp som ger kraft i slagen. Eva Pro-gummit inuti ger en känsla av kontroll, med hög hastighet för överlägsen kraft. Smart Holes System-tekniken fördelar hålen på ger ökad kraft, spinn och minskar vibrationer. 3D Face-systemet på slagytan, med en rombformad 3D-struktur, maximerar effekten av spinn vid bollträff. Ergo Pro Nylonskyddet, fastsatt utan att borra i ramen, skyddar mot låga stötar och väggträffar. Power Beam Heart ger styvhet, hållbarhet och motstånd. Twin Tubular System i kolfiberramen garanterar hållbarhet och större styvhet. Dess design, framhävd av de blå och röda färgerna, följer säsongens trender och förvandlar Drop Shot Conqueror Attack-padellracketen till ett tekniskt och estetiskt imponerande racket. Upplev padel på högsta nivå med Drop Shot!
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 5 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Carlos Alberto", Man 44 år
Nivå: avancerad
Den är hård och en attackerande modell.
2025-10-25, 01:23
3
"Niklas", Man 20 år
Nivå: motionär
Ett stabilt rack
2026-05-17, 00:42
5
"Danrec", Man 38 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
min drömracket
2025-02-26, 11:03
5
Man 46 år
Nivå: avancerad
-
2026-03-12, 15:19
3
Man 36 år
Nivå: motionär
-
2025-11-13, 23:52














