BULLPADEL - NEURON 2024
(44 Omdömen)
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | $320.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2024 |
| Vikt | 365 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K Carbon Xtend |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | MultiEVA, Adaptia |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Bullpadel |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 12,0 cm |
| Längd racketblad | 26,4 cm |
| Längd totalt | 45,8 cm |
| Bredd racketblad | 26,0 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Slät |
| Antal borrade hål | 60 st |
| Vikt | Låg 349 g |
| Balanspunkt mått | 25,4 cm från botten |
| Balanspunkt | Ganska låg 55 % |
| Fasthet kärna | Ganska hård |
| Manövrerbarhet | Ganska lätt |
| Flexibilitet | Medel |
| Mätningen utfördes | 2023-12-01 |
Beskrivning från tillverkare
Den helt nya Neuron är ett hybridracket, liknande droppformen, med kraftfull potential. Racket kommer användas av den omåttligt populära Fede Chingotto och är designad för professionella eller avancerade spelare.
Den innehåller två nya ramkoncept: en neuronkärna med en korsande brygga som ger stabilitet för att undvika vridning vid tillslaget
Wave sidoprofilen som består av en ram med en vågform som avleder vibrationer och minskar racketböjningen vid träff.
Allt detta för att ge en så stabil och kraftfull bollträff som möjligt.
Tack vare dessa tekniker blir racket lätt att accelerera med och kan med liten ansträngning generera mycket kraft.
Den yttre kärnan är gjord av 100% karbon, Xtend Carbon 3k, dess inre kärna av det nya MultiEva gummit och dess ram av 100 % kolfiber CarbonTube.
Den erbjuder ett Vibradrive-system för absorption av vibrationer och är också utrustad med ett Hesacore-grepp som minskar ansträngning, vibrationer och risken för skador.
Den innehåller två nya ramkoncept: en neuronkärna med en korsande brygga som ger stabilitet för att undvika vridning vid tillslaget
Wave sidoprofilen som består av en ram med en vågform som avleder vibrationer och minskar racketböjningen vid träff.
Allt detta för att ge en så stabil och kraftfull bollträff som möjligt.
Tack vare dessa tekniker blir racket lätt att accelerera med och kan med liten ansträngning generera mycket kraft.
Den yttre kärnan är gjord av 100% karbon, Xtend Carbon 3k, dess inre kärna av det nya MultiEva gummit och dess ram av 100 % kolfiber CarbonTube.
Den erbjuder ett Vibradrive-system för absorption av vibrationer och är också utrustad med ett Hesacore-grepp som minskar ansträngning, vibrationer och risken för skador.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 44 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Luis Felipe", Man 37 år
Nivå: motionär
God form, vikt och balans. Jag skulle vilja byta till en mjukare med en större träffyta.
2026-03-03, 21:24
3
"Luis Felipe", Man 36 år
Nivå: motionär
Jag har svårt att träffa den perfekta träffen. När jag slår, på grund av min bristande teknik, förbipasserar bollen inte.
2025-11-14, 23:33
4
Man 72 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Väldigt bra i defensiven saknar lite hjälp att få ordentligt med spinn i offensiven
2025-08-12, 22:20
4
Man 25 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Bra studs och kontroll, perfekt manövrerbarhet men skulle vilja ha mer kraft.
2025-11-12, 20:59
4
Man 35 år
Nivå: avancerad
Jag gillar kontrollen, hanterbarheten och känslan. Den saknar kraft.
2025-04-14, 04:57
3
Man 38 år
Nivå: avancerad
Stumt och oförlåtande om man inte träffar sweetspot varje slag
2024-07-02, 15:30















