ACERO PADEL - NO. 3 2025
(4 Omdömen)
Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | $220.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 355 - 365 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA |
| Speltyp | Nybörjare, Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Acero Padel |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 12,0 cm |
| Längd racketblad | 24,8 cm |
| Längd totalt | 46,2 cm |
| Bredd racketblad | 26,1 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,7 cm |
| Racketytskikt typ | Mönstrad |
| Antal borrade hål | 68 st |
| Vikt | Ganska låg 356 g |
| Balanspunkt mått | 25,9 cm från botten |
| Balanspunkt | Medel 56 % |
| Fasthet kärna | Ganska hård |
| Manövrerbarhet | Medel |
| Flexibilitet | Medel |
| Mätningen utfördes | 2025-10-07 |
Beskrivning från tillverkare
För spelare som vill ha kontroll utan komplikationer. Nr 3 är vårt mest förlåtande och lättspelade racket. Med en generös sweetspot, rund form, låg balans och räfflad yta – erbjuder det komfort, precision och är lättmanövrerat. Perfekt för duktiga motionärer eller avancerade spelare som vill ha en kontrollerad, armbågsvänlig racket.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.5(från 4 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
Man 45 år
Nivå: avancerad
Allround racket som ger mig både kontroll och fart. Lagom hårt.
2026-03-24, 09:46
5
"Jesper", Man 29 år
Nivå: motionär
Bra kontroll, lättspelat
2026-03-16, 17:37
5
Man 33 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2026-03-17, 07:54
3
"Martin", Man 34 år
Nivå: motionär
-
2026-01-12, 08:13














