STARVIE - TITANIA KEPLER 2.0 2023
(13 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.570,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft 30 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 25,5 cm |
| Total length | 46,3 cm |
| Width racket blade | 26,2 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | Awaiting measurement |
| Weight | Medium 360 g |
| Balance point measurement | 26,9 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 58 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2023-08-11 |
Description from manufacturer
The Titania Kepler series consists of 3 rackets with different cores, allowing you to choose your racket based on your play style. The racket is designed for intermediate players looking to continue developing. The frame is made of carbon fiber with a fiberglass hitting surface, making this model a bit more arm-friendly. Coupled with the soft core, you get a nice racket with good balance and a gentle, comfortable hit. The Titania Core, placed in the heart of the racket, makes it easy to maneuver while also creating better weight distribution. Due to its round shape, the racket's balance is in the middle. The angled shape of the core enhances the anti-torsion effect and reduces vibrations transmitted to the hand.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 13 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 56 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good control paddle for beginners in padel.
2025-12-30, 11:41
3
"Johan", Man 41 year
Level: advanced
Good control but poor quality
2024-01-19, 12:25
2
"Lara", Woman 23 year
Level: amateur
.
2025-12-07, 01:20
3
"Fabrizio", Man 50 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-05-18, 11:53
4
"Fabrizio", Man 50 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-05-14, 15:20
4
"Cacho", Man 56 year
Level: beginner (have paddle elbow)
-
2026-04-23, 21:41














