OUR PADEL STORY - HEX12K 2019
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Our Padel Story - Hex12K 2019:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.200,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2019 |
| Weight | 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Our Padel Story |
Description from manufacturer
Our latest Swedish-developed padel racket with completely new material properties that lead to higher precision and performance. The teardrop shape and stiffer core are suitable for the player who is ready to take the next step towards the top of padel. The frame of the padel racket consists of 100% carbon and the core is a stiffly adapted composition of EVA polymer and fiberglass enclosed in a composite structure. The padel racket has a sleek matte finish with woven 12K carbon fiber that is adapted with a hexagonal structure to give the racket extra "edge" along with hole profile for maximum playing sensation with every ball contact. The padel racket comes with a stylish and comfortable wrist strap for a secure grip in all playing positions.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 27 year
Level: amateur
-
2024-01-11, 20:49
2
Man 36 year
Level: advanced
-
2023-10-05, 08:32
4
Man 34 year
Level: advanced
-
2023-07-17, 16:47














