TENAX PADEL - ATHENA 3K 2024
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns butiker i andra regioner som säljer det här racket:
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Tenax Padel - Athena 3K 2024:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 230,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2024 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Tenax Padel |
Beskrivning från tillverkare
Athena-modellen är en racket dedikerad till spelare på mellan- och avancerad nivå som letar efter en racket som är lätt att hantera men som kan erbjuda utmärkt prestanda både i baslinjespelet och nätsspelet. Gummit är ett medium Eva som gör att racket aldrig blir för styv, kombinerat med en 3k platta som kan ge både kraft och precision. Plattan har en 3D-yta för att ge en utmärkt känsla med bollen i alla typer av slag, men förbättrar slagen särskilt i volleys. Dess stora mångsidighet gör den till en racket som passar både höger- och vänster spelare. Personalisera detta racket med din signatur, vilket gör det unikt och exklusivt!
Utskrift från www.racketguide.com
















