STARVIE - TITANIA KEPLER 2.0 2023
(13 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns butiker i andra regioner som säljer det här racket:
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som StarVie - Titania Kepler 2.0 2023:Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 2 290,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2023 |
| Vikt | 350 - 385 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Mjukt |
| Ytskikt - material | Glasfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA Soft 30 |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av StarVie |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 11,5 cm |
| Längd racketblad | 25,5 cm |
| Längd totalt | 46,3 cm |
| Bredd racketblad | 26,2 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Mönstrad |
| Antal borrade hål | Inväntar mätning |
| Vikt | Medel 360 g |
| Balanspunkt mått | 26,9 cm från botten |
| Balanspunkt | Medel 58 % |
| Fasthet kärna | Medel |
| Manövrerbarhet | Medel |
| Flexibilitet | Medel |
| Mätningen utfördes | 2023-08-11 |
Beskrivning från tillverkare
Titania Kepler-serien består av 3 racketar med olika kärnor, detta gör att du kan välja ditt rack efter just ditt spel.
Racket designad för medelspelaren som vill fortsätta att utvecklas. Ramen är tillverkad i kolfiber med en slagytan av glasfiber vilket gör denna modellen lite mer skonsam för armen. Tillsammans med den mjuka kärnan får du ett trevlig racket med bra balans och skön skonsam bollträff. Titania Core, placerad i hjärtat av racketen gör racket lätt
att manövrera och skapar samtidigt en bättre viktfördelning. På grund av sin runda form är racketens balans i mitten. Den vinklade formen på kärnan förstärker anti-torsionseffekten och minskar vibrationerna som överförs till handen.
Racket designad för medelspelaren som vill fortsätta att utvecklas. Ramen är tillverkad i kolfiber med en slagytan av glasfiber vilket gör denna modellen lite mer skonsam för armen. Tillsammans med den mjuka kärnan får du ett trevlig racket med bra balans och skön skonsam bollträff. Titania Core, placerad i hjärtat av racketen gör racket lätt
att manövrera och skapar samtidigt en bättre viktfördelning. På grund av sin runda form är racketens balans i mitten. Den vinklade formen på kärnan förstärker anti-torsionseffekten och minskar vibrationerna som överförs till handen.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 13 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Man 56 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Bra kontrollracket för att börja spela padel.
2025-12-30, 11:41
3
"Johan", Man 41 år
Nivå: avancerad
Bra kontroll men för dålig kvalité
2024-01-19, 12:25
2
"Lara", Kvinna 23 år
Nivå: motionär
.
2025-12-07, 01:20
3
"Fabrizio", Man 50 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2026-05-18, 11:53
4
"Fabrizio", Man 50 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2026-05-14, 15:20
4
"Cacho", Man 56 år
Nivå: nybörjare (har padelarmbåge)
-
2026-04-23, 21:41















