SIUX - SG COPPER EDITION 2023
(20 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Siux - SG Copper Edition 2023:Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | $350.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2023 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 18K carbon fiber textreme |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | Black EVA |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Siux |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 12,0 cm |
| Längd racketblad | 27,2 cm |
| Längd totalt | 46,1 cm |
| Bredd racketblad | 26,1 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Slät |
| Antal borrade hål | 60 st |
| Vikt | Ganska låg 358 g |
| Balanspunkt mått | 25,5 cm från botten |
| Balanspunkt | Ganska låg 55 % |
| Fasthet kärna | Medel |
| Manövrerbarhet | Ganska lätt |
| Flexibilitet | Ganska låg |
| Mätningen utfördes | 2023-12-01 |
Beskrivning från tillverkare
Sanyo's nya SG Copper Edition är en obegränsad version av Sanyos padelracket. Förbättrad, denna upplaga har en 18K TexTreme-kolfiber, hårdare och tåligare än den som används i SG Black Limited Edition.
Den erbjuder ett mångsidigt spel tack vare sin hybridform kombinerad med en medium EVA-gummi. Detta är padelracket för spelare nummer 1 hos Siux, Sanyo Gutiérrez. SG Copper Edition har kopparfärgade detaljer, som namnet antyder, och behåller den stilrena, minimalistiska estetiken från sin föregångare.
Den erbjuder ett mångsidigt spel tack vare sin hybridform kombinerad med en medium EVA-gummi. Detta är padelracket för spelare nummer 1 hos Siux, Sanyo Gutiérrez. SG Copper Edition har kopparfärgade detaljer, som namnet antyder, och behåller den stilrena, minimalistiska estetiken från sin föregångare.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 20 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
Man 57 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
2026-04-13, 20:04
5
"Juan", Man 28 år
Nivå: avancerad
Offensivt racket med en reducerad sweetspot som hjälper i försvaret och inte är till nackdel vid nätet.
2026-01-27, 16:03
3
"Daniel", Man 47 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Jag tror att det är väldigt svårt, jag vill ha mer kontroll.
2025-11-10, 07:15
4
"Jaor", Man 56 år
Nivå: motionär
Utmärkt balans och vikt,
2025-10-25, 19:18
3
"Gh", Man 43 år
Nivå: avancerad
Hg
2025-06-10, 16:47
4
"Anders", Man 64 år
Nivå: motionär
-
2025-12-08, 20:19














