SHOOTER - MERAK 2.0 2025
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Shooter - Merak 2.0 2025:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 180,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 351 - 370 g |
| Form | Hybrid - Oversized |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | 3K Kolfiber + Basalt |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Mjukt |
| Ytskikt - material | Glasfiber + Basalt |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | Low Density Foam |
| Speltyp | Nybörjare, Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Shooter |
Beskrivning från tillverkare
Pala MERAK: Kontrollracket med grov yta. SHOOTER PADEL MERAK 2.0 erbjuder stor kraft utan att kompromissa med hög bollkontroll för nybörjare eller medelnivåspelare. Det är ett välbalanserat kontrollracket som också erbjuder bra kraft. Dess kärna av LD Foam Hybrid med låg densitet kombinerat med Low Vibration Technology gör att MERAK-racket har en utmärkt vibrationsabsorption, en av de mest effektiva i SHOOTER-sortimentet. Ytan på detta padelracket är tillverkad av glasfiber och har en 100% Carbon 3K tubram med basalt i bryggområdet för ökad hållbarhet och minskade vibrationer (Hybrid Carbon Frame Technology). Dess MIX-OVERSIZE-form, exklusiv för SHOOTER PADEL, kommer att glädja de professionella spelare som söker maximal kontroll och kraft. Dessutom ger HYPER ROUGHNESS-teknologin, med en höggrovrighetsskal, stor spinneffekt på lyftslag och hög bollutgång.
SHOOTER MERAK 2.0-racketen har också en centrerad och mycket stor sweet spot. Precis som alla SHOOTER PADEL-racketar är det ett inhemskt tillverkat padelracket designat med en speciell anti-vibrationsteknologi för att förebygga skador. Dessutom, hos SHOOTER PADEL, tack vare vår integrerade tillverkningsprocess, kan vi anpassa racketen med spelarens namn. Du kommer inte att hitta något liknande på marknaden!
Slutligen, om du någonsin provade de gamla modellerna KINETIC eller FIRST, och älskade dem, då är MERAK ditt bästa val, en liknande modell med ny teknik.
SHOOTER MERAK 2.0-racketen har också en centrerad och mycket stor sweet spot. Precis som alla SHOOTER PADEL-racketar är det ett inhemskt tillverkat padelracket designat med en speciell anti-vibrationsteknologi för att förebygga skador. Dessutom, hos SHOOTER PADEL, tack vare vår integrerade tillverkningsprocess, kan vi anpassa racketen med spelarens namn. Du kommer inte att hitta något liknande på marknaden!
Slutligen, om du någonsin provade de gamla modellerna KINETIC eller FIRST, och älskade dem, då är MERAK ditt bästa val, en liknande modell med ny teknik.
Utskrift från www.racketguide.com
















