SANE - ASSASSIN COMPACT 2021
(9 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Sane - Assassin Compact 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | kr 3 570,00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | Aluminiserad glasfiber + 12K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA soft 30 |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Sane |
Beskrivning från tillverkare
Assassin Compact är ett av två nya flaggskepp från SANE. Här har man lagt stort focus på kraft. Man har valt att kombinera en hård yta tillsammans med den lite hårdare kärnan EV30. Gillar man att smasha bollar ur buren har man hittat rätt. SANE har sedan starten 1989 varit kända för en mycket väl placerad tyngdpunkt sammansatt med rätt material, för att racket ska uppfattas som lätt och smidigt. Deras goda öga för detaljer har även visats minska risken för tennisarmbåge.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 9 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
"María", Kvinna 42 år
Nivå: motionär
Jag tycker den är bekväm, men nu när jag har förbättrat mitt spel känns den väldigt mjuk, bollen stannar mycket på racketen och går inte iväg så mycket, så jag måste slå hårdare. När det gäller bollkontrollen gillar jag hur det känns.
2025-05-04, 03:25
4
Man 29 år
Nivå: motionär
Den känns bra i försvaret men det verkar vara mindre effektivt när det gäller höga slag och att ge kraft. Bra känsla vid nätet och bra vikt.
2025-11-26, 22:13
5
Man 41 år
Nivå: motionär
Lättspelat, får extra hjälp vid kick
2025-09-26, 15:18
4
"Ori", Kvinna 57 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Lätt och kontrollerbar
2026-01-22, 07:18
5
"Peppino", Man 63 år
Nivå: motionär
Mm
2025-12-10, 15:34
5
Man 38 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
-
2024-06-11, 22:08














