RS - PRIME TEAM EDITION 2022
(31 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som RS - Prime Team Edition 2022:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 180,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 360 - 370 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber 80% + glasfiber 20% |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA soft |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av RS |
Beskrivning från tillverkare
Prime Team är racketen för spelaren som spelat ett tag och vill ta nästa steg i sin padel. Kärnan av EVA Soft Material tillsammans med den mjuka 3K kolfiberytan ger ett lättspelat racket med stor sweet spot. Ramen är av Kolfiber med invävt japansk lättvikts-glasfiber som ger racketen en något mjukare och mer följsam karaktär. Den sandiga ytan skapar ett mycket bra grepp om bollen och hjälper spelaren att skapa både skruv och spinn i slagen. Tillverkad i samma högteknologiska fabrik som Pro Edition Simon Vasquez.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 31 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
"Anna", Kvinna 32 år
Nivå: avancerad
Lätt spelat, bra kontroll. Men önskar lite mer tryck i mina slag
2023-11-13, 20:19
4
"Tommie", Man 36 år
Nivå: motionär
Det är bra, ganska bra vid närspel men inget drag i smashen.
2023-09-04, 19:02
4
"Nicke", Man 46 år
Nivå: motionär
Bra allround
2023-11-06, 22:22
4
Man 32 år
Nivå: motionär
-
2024-07-31, 23:12
3
Man 32 år
Nivå: motionär
-
2024-04-19, 15:21
4
"Esben Lauridsen", Man 34 år
Nivå: avancerad
-
2024-03-18, 21:51














