DROP SHOT - DOPPEL 2022
(3 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Drop Shot - Doppel 2022:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 140,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 360 - 380 g |
| Form | Rund - Oversized |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | 3K Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA soft |
| Speltyp | Nybörjare, Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Drop Shot |
Beskrivning från tillverkare
Drop Shot Doppel är perfekt för spelare som har nått en medelnivå och söker god precision och känsla. Detta racket har en rund, överdimensionerad huvudform och en mjuk kärna, vilket ger en stor träffyta och utmärkt kontroll. Den mjuka kärnan minskar dessutom vibrationerna vid träff och gör det mer förlåtande vid felträffar. Därför är detta racket särskilt bra för spelare med smärtor i armbåge, axlar eller handleder som behöver ett skonsamt racket. Utöver dess kontrollerande egenskaper ger den neutrala balansen chans till bra kraft och tryck i slagen.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 3 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Mario", Man 58 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Utmärkt kontroll ganska lätt definitivt lite kraftfull det här är dess begränsning.
2026-01-04, 07:12
5
"Mario", Man 57 år
Nivå: motionär
Utmärkt kontroll, det saknas bara lite kraft.
2025-12-19, 07:25
3
"luk", Man 61 år
Nivå: motionär
-
2025-12-21, 08:05














