BULLPADEL - NEURON 02 PREMIER PADEL 2026
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 4 140,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2026 |
| Vikt | 365 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K Carbon Xtend |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | MultiEVA |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Bullpadel |
Beskrivning från tillverkare
Den nya Neuron 02 föds för att tävla på den mest exklusiva scenen i världspadel: Premier Padel. En turnering som är reserverad endast för de bästa spelarna på planeten, där varje poäng kräver total precision och där det inte finns utrymme för misstag. Utvecklad tillsammans med Federico Chingotto, representerar Neuron 02 en ny dimension av kontroll. Vi har revolutionerat Neuron-konceptet för att skapa ett racket utan sprickor, designat för att prestera på högsta nivå från vilken vinkel som helst på banan. Dess nya hjärta och den multifacetterade profilen Cristal Edge ger en prestanda som aldrig tidigare skådats och höjer stabiliteten, känslan och responsen i ögonblick av högsta press. Den perfekta balansen mellan extrem kontroll och precis styrka, tänkt för att dominera spelet när bara de bästa spelar. Med en hybridform och stor lätthet i att accelerera bollen, är Neuron 02 valet för professionella och avancerade spelare som söker mångsidighet, tillförlitlighet och absolut prestanda i världens mest krävande tour. Denna utgåva är en del av den officiella Premier-kollektionen, inkluderar ett personligt snöre med turneringens logotyp och presenteras i en speciallåda, tillsammans med ett skyddsfodral, vilket återspeglar dess exklusiva och tävlingsinriktade karaktär på högsta nivå.
Utskrift från www.racketguide.com






