CARTRI - BLACK THUNDER 2021
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cartri - Black Thunder 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 720,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA hard 30 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cartri |
Description from manufacturer
One of our classic models is coming back to life! We have developed an aggressive racket for players who are not satisfied with control alone but also want extra power. The blend of carbon fiber and fiberglass in the hitting surface provides a wonderful feeling upon impact with the ball!
Printout from www.racketguide.com















