BLACK CROWN - PITON WHITE 2025
(3 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 200,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | Python Glass + 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA White Medium |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Black Crown |
Description from manufacturer
The Black Crown Piton White is the aesthetic evolution of our most iconic model, maintaining the same features of control, ball output, and versatility that have made the Piton famous. With a round shape and construction in 3K Carbon, Low Density Piton Glass, and a Medium White EVA core, it offers a comfortable feel, great maneuverability, and balanced play. Its 5D ExtraSpin rough finish allows for better spin shots. Designed for intermediate and advanced players, the Piton White combines exceptional control with excellent attacking response. Now with a renewed aesthetic in elegant white color.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 42 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-11-30, 21:41
3
Man 47 year
Level: amateur
-
2025-11-13, 19:37
3
Man 47 year
Level: amateur
-
2025-11-05, 20:18















